Rapport från MPSK riks årsmöte

Miljöpartister i Svenska kyrkan riks, MPSK riks, har haft ett årsmöte 2015-03-28 i Stockholm. Det inleddes med ett föredrag av Per Larsson om ekoteologi. Titeln var ”Utmaningar och motivation i kyrkan inför framtiden”.

Årsmötet fastställde stiftsföreningarnas val av ordinarie styrelseledamöter i MPSK riks styrelse enligt följande:

Luleå stift: Anders Rålin. Göteborgs stift: Helena Björkman. Karlstads stift: Eva Hallström. Uppsala stift: Terence Hongslo. Stockholms stift: Marja Sandin Wester. Västerås stift: Jan Segerstedt. Linköpings stift: Klas Linné. Skara stift: Magnus Gunnarsson. Lunds stift: Carl-Henrik Henriz. Visby stift: Britt Ronsten. Växjö stift: Robert Pierre Alison. Strängnäs stift: Ulf Isaksson. Härnösands stift: Bengt Nilsson.

Årsmötet fastställde stiftsföreningarnas val av ersättare i MPSK riks styrelse enligt följande:

Luleå stift: Kristina Enholm. Göteborgs stift: Marianne Halonen. Karlstads stift: Lars-Ola Westerlund. Uppsala stift: Kristina Srbu Kjellgren. Stockholms stift: Margareta Yman-Nederdal. Västerås stift: Kerstin Holdo-Nordström. Linköpings stift: Hildegard Jarskog. Skara stift: Bibbi Olson. Lunds stift: Elsa Christersson. Visby stift: vakant. Växjö stift: Helene Hammarqvist. Strängnäs stift: Helena Hellsberg. Härnösands stift: vakant.

Årsmötet valde till föreningens revisorer Markus Norlin och Ylva Wahlström.

Årsmötet valde till föreningens valberedning BoAnders Arvidsson, Anna-Karin Bengtsson och Jan Björkman.

Årsmötet återvalde Anders Rålin till ordförande.

På ett konstituerande styrelsemöte direkt efter årsmötet valdes Magnus Gunnarsson till sekreterare, Eva Hallström till kassör, Marja Sandin-Wester till vice ordförande och Robert Pierre Alison till vice sekreterare.

Etiketter: årsmöte mpsk riks

Kommentera gärna:

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln